TV/Monitor Touch Screen 32 Inch Infrared Touch Screen, IR Touch Overlay
Contact Supplier
Product Highlights
- Multi-Touch Support: Supports 2, 4, 6, or 10 touch points for versatile interaction.
- Vandal Proof Glass: Features 3mm tempered glass for high durability and safety.
- High Transparency: 92% transparency ensures clear and bright display visibility.
- Wide OS Compatibility: Compatible with Windows XP/7/8/10, Linux, and Android systems.
- Fast Response Time: Touch and drawing response time is only 6ms for smooth operation.
- Anti-Sun Performance: Perfect anti-sun design suitable for direct sunlight environments.
- IP64 Water Resistance: Standard IP64 seal ability, customizable to IP65 waterproof.
- Plug and Play Driver: Easy installation with plug and play driver support.
Product Attributes
- Customization
- Available
- Screen Size
- 32"
- Aspect Ratio
- 16:9
- Model NO.
- CIN320AP-3K-BNA2
- Application
- Financial Services System
- Screen Type
- Infrared
- Resistive Touch Screen Type
- Digital
- Customized
- Non-Customized
- Certifications
- Ce,FCC
- Interface
- USB
- Touch Point
- 2.4.6 Touch Points
- Glass
- 3mm Tempered Glass
- Driver
- Plug and Play
- Type
- Vandal Proof
- Color
- Black Frame
- Transport Package
- 1piece in One Carton/3 PCS in One Carton
- Specification
- total 16 kg for one piece touch screen
- Trademark
- Thinktouch
- Origin
- China(Mainland)
- HS Code
- 8471609000
- Production Capacity
- 500PCS/Week
Product Images of TV/Monitor Touch Screen 32 Inch Infrared Touch Screen, IR Touch Overlay
Find Similar Products
Product Description
32"IR touch screen Multi Touch Screen with 3mm Vandal Proof Glass 2/4/6/10 Touch Points Windows/Linux/Andriod 


Advantages of our Infrared IR Touch Frame:
High Reliablity IR Touch Frames Series
Multi-touch 2-4-6-10 points
High Compatibility of hardware & Software
Support Operation System Xp/Win7/Win8/Win10/Linux/Android
Perfect Anti-Sun IR Touch Screen Series
Specification
| MECHANICAL | |
| P/N | CIN Slim series |
| Overlay Thickness | 7.9 mm |
| Overlay Frame Width | 18.5 mm |
| Housing | Aluminum frame/ Plastic frame |
| TOUCH CHARACTERISTICS | |
| Input Method | Finger or touch pen |
| Touch Points | NA2= 2 Touch Points,NA4= 4 Touch Points, NA6=6 Touch Points |
| Touch Activation Force | Non Minimum activation force |
| Position Accuracy | 1mm |
| Resolution | 4096(W)×4096(D) |
| Response Time | Touch: 6ms |
| Drawing : 6ms | |
| Cursor Speed | 120 dot/sec |
| Glass | 3mm glass Transparency : 92% |
| Object Touch Size | ≥ Ø5mm |
| Touch Intensity | Over 60 millions single touch |
| ELECTRICAL | |
| Operating Voltage | DC 4.5V ~ DC 5.5V |
| Power | 1.0W (100mA at DC 5V) |
| Anti-Static Discharge (Standard :B) | Touch Discharge,Grade 2:Lab Vol 4KV |
| Air Discharge,Grade 3:Lab Vol 8KV | |
| ENVIRONMENT | |
| Temperature | operating:-10 °C ~ 60 °C |
| storage:-30°C ~ 70 °C | |
| Humidity | operating:20% ~85% |
| storage:0%~95% | |
| Relative Humidity | 40 °C,90% RH |
| Anti - glare Test | Incandescent lamp (220V,100W) , |
| operating distance over 350mm | |
| Altitude | 3,000m |
| Interface | USB2.0 full speed |
| Seal Ability | IP64 Anti-Spill (Customizable to IP65 Waterproof) |
| Working Environment | Directly Under sunlight ,indoor and outdoor |
| Application of Display | Touch Screen Monitor/Touch Display/Touch LCD/ Touch Kiosks |
| Software(Firmware) | |
| Operate system | Windows 7,Windows 8,Windows 10, Andriod,Linux |
| Calibration tool | Precalibrated & Software can be download in CJTouch Website |
| VID | 1FF7 |
| PID | 0 013 |
Techinical Drawings
Production workshop

Product Applications
About the Supplier
This supplier has been audited by BV. Verify the report on the official BV website with ID "MIC-ASR2121596". Items marked "" are certified.
Company Profile
Dongguan CJTouch Electronic Co., Ltd. is a leading provider of Touchscreen, Touchmonitor and All-in-one computers. With advanced, cost-effective touch solutions, CJTouch believes in engaging with customers while providing customized services.
Experience:
Established in 2006 and headquartered in Dongguan, China, CJTouch has proven to be reliable and trustworthy partners to help seamlessly integrate our products into your total solution.
Over 8 years of combined experience in researching and developing touch-enabled screens and monitors.
Two factories with over 200 skilled and qualified employees, including R & D engineers, technical experts and sales representatives.
What We Offer:
Through our consistent and high quality performance, CJTouch has got ISO 9001 certified and has earned CE, FCC, RoHS and other international certifications.
Single & Multi-touch screens (custom sizes available)
Single & Multi-touch monitors (custom sizes and functions available)
All-in-one computers
ODM/OEM services
Technology:
CJTouch has always relied on continuous innovation to stay ahead in touch technology. We are committed to delivering the most cutting-edge solutions in the industry.
Surface Acoustic Wave (SAW) touch technology
Infrared touch technology
Projected Infrared Touch technology
Applications:
We offer an extensive array of services with products being widely used in industries such as finance, gaming, retail, kiosk, healthcare, education, etc.
About Our Factory & Business Background
-
Business Type
- Manufacturer/Factory & Trading Company
- Address
- 5th Floor, Building 6, Anjia Industrial Park, Wulian, Fenggang Town, Dongguan, Guangdong, China
-
Plant Area
- 6000 square meters
-
Number of Employees
- 51
-
Registered Capital
- 2,000,000 RMB
-
Terms of Payment
- LC, T/T, PayPal, Western Union
-
International Commercial Terms(Incoterms)
- FOB, EXW
-
Average Lead Time
- Peak Season Lead Time, within 15 workdays, Off Season Lead Time, within 15 workdays
-
Nearest Port
- Shenzhen Port
Our Production Capability & Technical Expertise
-
Main Products
- Touch Screen, Touch Monitor, All in one PC
-
Production Machines
- Bounding Facility, Deaeration Facility, Photocuring Facility
-
ODM Service Available
- Yes
-
OEM Service Available
- Yes
-
R&D Engineers
- 2 people
Our Industry Experience & Global Business Record
-
Year of Establishment
- 2011-03-24
- Export Year
- 2011-02-02
-
Main Markets
- North America, South America, Europe, Southeast Asia/ Mideast, Africa, East Asia(Japan/ South Korea), Australia
-
Number of Foreign Trading Staff
- 12
-
Overseas Agent/Branch
- No
Our Certifications, Standards & Industry Recognition
-
Product Certification
- CE
FAQ
- What touch points are available?
- This screen supports 2, 4, 6, or 10 touch points depending on the model.
- Is the glass vandal proof?
- Yes, it comes with 3mm tempered vandal-proof glass for high durability.
- Which operating systems are supported?
- It supports Windows XP, 7, 8, 10, Linux, and Android.
- Is the screen suitable for outdoor use?
- Yes, it features perfect anti-sun performance for direct sunlight and outdoor use.
- What is the response time?
- The touch and drawing response time is 6ms.
- Is the product customizable?
- The standard product is non-customized, but IP65 waterproofing is customizable.
- What is the interface type?
- The interface is USB 2.0 full speed.
- What are the lead times for production?
- Peak and off-peak season lead times are both within 15 workdays.
Send your message to this supplier
People who viewed this also viewed
-
US$64.00-110.00 / Piece
-
US$21.00-23.00 / Piece
-
US$250.00-280.00 / Piece
-
US$56.00-63.00 / Piece
-
US$37.00-43.00 / Piece
-
US$25.00-28.00 / Piece
Find Similar Products By Category
- Supplier Homepage
- Products
- Touch screen
- IR touch screen
- TV/Monitor Touch Screen 32 Inch Infrared Touch Screen, IR Touch Overlay
Related Categories
Hot Searches
- Touch Screen Panel Factories
- Touch Screen Factories
- Touch Screen System Factories
- Touch Screen Technology
- Custom Touch Screen
- Touch Screen Video
- Frame Touch Screen
- Software Touch Screen
- Touch Screen Sensor
- TV/Monitor Touch Screen Bulkbuy