12.1 Inch Four Wire Resistive Touch Screen for Industrial Application
Contact Supplier
Product Attributes
- Customization
- Available
- Screen Size
- 12.1 Inch
- Aspect Ratio
- 16:9
- Model NO.
- CJ121W4N2
- Resolution
- 4096 X 4096
- Driver
- Plug and Play
- Input Method
- Finger or Gloved Hand (Rubber ,Cloth or Leather)
- Response
- <15ms
- Interface
- USB
- Touch Points
- One Point Touch
- Transport Package
- 1piece in One Carton/20PCS in One Carton
- Specification
- 12.1
- Trademark
- Think Touch
- Origin
- Guangdong
- HS Code
- 8528591090
- Production Capacity
- 500pieces/Day
Product Images of 12.1 Inch Four Wire Resistive Touch Screen for Industrial Application
Find Similar Products
Product Description
| General Size | 5.7 inch To 22 inch |
| Fit in with | Panel display device |
| Mechanical | |
| Input Method | Finger or gloved hand (rubber ,cloth or leather) |
| Active Force | Stylus or Finger or Similar <45g~110g |
| Ball Impact | ø13.0. Steel Ball/9g, Height=30cm, 1 time, no damage [Impact at center area] |
| Durability | >35 million touches |
| Positional Accuracy | <1.5% |
| Optical | |
| Light Transmission | 82% |
| Clear surface | <3% |
| Anti-glare Surface | <4% |
| Anti-Newton | <10% |
| Gloss | 90±20 gloss units tested on a hard-coated front surface Accordance with ASTM D 2457 |
| Electrical | |
| Supply voltage | DC5V |
| Circuit Resistance | X:20~25Ω0, Y:20~250Ω |
| Linearity | X<1.5%, Y<1.5% |
| Response | <15ms |
| Insulation | >20MΩ/25V(DC) |
| Endurance | No acting damage at DC50V/60sec. |
| Resolution | Based on controller resolution of 4096 x 4096 |
| Environmental | |
| Operation Temperature | -10°C ~ +60°C |
| Operation Humidity | 20%RH ~ 85%RH, no condensing |
| Storage Temperature | -40°C ~ +80°C |
| Storage Humidity | 10%RH ~ 90%RH, no condensing |
| Waterproof | Not damaged by running water applied to the active area |
| Reliability | |
| Heat Cycle | 70°C /240 hrs |
| Cold Cycle | -40°C /240 hrs |
| Thermal Cycle | -40°C ~7°0C [60 min./cycle] *10 cycles |
| Operationg System | |
| Operation System | Linux/ Dos / Windows ME/95/98 / NT4.0/XP/2000/ 7 /Mac OS |
| Warranty | |
| Touch screen 1 years | |
| Touch Controller 1 years | |
Our Factory
Dongguan CJTouch Electronic Co., Ltd. is a leading provider of Touchscreen, Touch monitor and All-in-one computers. Established in 2006 and headquartered in Dongguan, China, CJTouch has proven to be reliable and trustworthy partners to help seamlessly integrate our products into your total solution.
Over 10 years of combined experience in researching and developing touch-enabled screens and monitors.
Two factories with over 200 skilled and qualified employees, including R & D engineers, technical experts and sales representatives.
What We Offer:
Through our consistent and high quality performance, CJTouch has got ISO 9001 certified and has earned CE, UL, FCC, RoHS and other international certifications.
Single & Multi-touch screens (custom sizes available)
Single & Multi-touch monitors (custom sizes and functions available)
All-in-one computers
ODM/OEM services
Technology:
CJTouch has always relied on continuous innovation to stay ahead in touch technology. We are committed to delivering the most cutting-edge solutions in the industry.
Surface Acoustic Wave (SAW) touch technology
Infrared touch technology
Projected Infrared Touch technology
Certificates:
About the Supplier
This supplier has been audited by BV. Verify the report on the official BV website with ID "MIC-ASR2121596". Items marked "" are certified.
Company Profile
Dongguan CJTouch Electronic Co., Ltd. is a leading provider of Touchscreen, Touchmonitor and All-in-one computers. With advanced, cost-effective touch solutions, CJTouch believes in engaging with customers while providing customized services.
Experience:
Established in 2006 and headquartered in Dongguan, China, CJTouch has proven to be reliable and trustworthy partners to help seamlessly integrate our products into your total solution.
Over 8 years of combined experience in researching and developing touch-enabled screens and monitors.
Two factories with over 200 skilled and qualified employees, including R & D engineers, technical experts and sales representatives.
What We Offer:
Through our consistent and high quality performance, CJTouch has got ISO 9001 certified and has earned CE, FCC, RoHS and other international certifications.
Single & Multi-touch screens (custom sizes available)
Single & Multi-touch monitors (custom sizes and functions available)
All-in-one computers
ODM/OEM services
Technology:
CJTouch has always relied on continuous innovation to stay ahead in touch technology. We are committed to delivering the most cutting-edge solutions in the industry.
Surface Acoustic Wave (SAW) touch technology
Infrared touch technology
Projected Infrared Touch technology
Applications:
We offer an extensive array of services with products being widely used in industries such as finance, gaming, retail, kiosk, healthcare, education, etc.
About Our Factory & Business Background
-
Business Type
- Manufacturer/Factory & Trading Company
- Address
- 5th Floor, Building 6, Anjia Industrial Park, Wulian, Fenggang Town, Dongguan, Guangdong, China
-
Plant Area
- 6000 square meters
-
Number of Employees
- 51
-
Registered Capital
- 2,000,000 RMB
-
Terms of Payment
- LC, T/T, PayPal, Western Union
-
International Commercial Terms(Incoterms)
- FOB, EXW
-
Average Lead Time
- Peak Season Lead Time, within 15 workdays, Off Season Lead Time, within 15 workdays
-
Nearest Port
- Shenzhen Port
Our Production Capability & Technical Expertise
-
Main Products
- Touch Screen, Touch Monitor, All in one PC
-
Production Machines
- Bounding Facility, Deaeration Facility, Photocuring Facility
-
ODM Service Available
- Yes
-
OEM Service Available
- Yes
-
R&D Engineers
- 2 people
Our Industry Experience & Global Business Record
-
Year of Establishment
- 2011-03-24
- Export Year
- 2011-02-02
-
Main Markets
- North America, South America, Europe, Southeast Asia/ Mideast, Africa, East Asia(Japan/ South Korea), Australia
-
Number of Foreign Trading Staff
- 12
-
Overseas Agent/Branch
- No
Our Certifications, Standards & Industry Recognition
-
Product Certification
- CE
Send your message to this supplier
People who viewed this also viewed
-
US$33.00-37.00 / Piece
-
US$22.00-26.00 / Piece
-
US$185.00-195.00 / Piece
-
US$769.00-799.00 / Piece
-
US$45.00-65.00 / Piece
-
US$128.00-138.00 / Piece
-
US$19.00-150.00 / Piece
-
US$31.00-35.00 / Piece
-
US$71.00-85.00 / Piece
-
US$39.00-43.00 / Piece
Find Similar Products By Category
- Supplier Homepage
- Products
- Touch screen
- Resistive touch screen
- 12.1 Inch Four Wire Resistive Touch Screen for Industrial Application
Related Categories
Hot Searches
- Monitor Computer Factories
- Screen PC Factories
- Computer Tv
- Tv Accessories Factories
- Touch Screen Laptops
- Industrial Touch Pc
- Touch Speaker
- Touch Screen Industrial Pc
- Touch Screen Pad
- Resistive Touchscreen Bulkbuy