19"Open Frame Touch Monitor with IR Touch Screen Waterproof
Contact Supplier
Product Highlights
- IP65 Waterproof & Vandalproof: Features IP65 sealed surface and 3mm enhanced glass for outdoor durability.
- Multi-Interface Support: Includes VGA, DVI, and HDMI inputs for versatile connectivity.
- 19 Inch 4:3 Display: 1280x1024 resolution with 380 cd/m2 brightness and 16.7M colors.
- 2-Point IR Touch Screen: Cjtouch projected IR technology with 10 million touch life cycle.
- OEM/ODM Customization: Customizable brightness and integrated computer options available.
- 18 Month Warranty: Comprehensive 18-month warranty coverage for mechanical defects.
- Wide Compatibility: Plug and play support for Windows, Linux, and Android systems.
- Flexible Mounting: Supports VESA 75mm/100mm and rear mounting brackets.
Product Attributes
- Customization
- Available
- Screen Size
- 19"
- Application
- Indoor, Advertising, Outdoor
- Model NO.
- COT190-IRW03
- Aspect ratio
- 4:3
- Feature
- Touch Display
- Optimum Resolution
- 1280x1024
- Type
- TFT
- Widescreen
- Not Widescreen
- Response Time
- 4ms
- 3D
- Not 3D
- Interface Type
- HDMI
- Certifications
- Ce,FCC
- Interface
- USB
- Touch Point
- 2 Touch Points
- Color
- Black Frame
- Monitor Port
- VGA,DVI,HDMI
- Brightness
- 380(CD/M2)
- Resulution
- 1280*1024
- Contrast
- 1000:1
- Viewing Angle (V/H)
- 80°/85°
- Response Time(Rising)
- 5ms
- Transport Package
- One Unit in One Carton/2 Units in One Carton
- Specification
- total 8kg for one unit touch monitor
- Trademark
- Thinktouch
- Origin
- China(Mainland)
- HS Code
- 8528591090
- Production Capacity
- 200units/Week
Product Images of 19"Open Frame Touch Monitor with IR Touch Screen Waterproof
Find Similar Products
Product Description
19"IR touch screen with VGA ,DVI and HDMI Waterproof and Vandalproof

Advantage of our IR touch monitor
· Industrial Desgin With Excellent Durablity
· IP65 Touch Screen Surface Water-Proof Sealled
· 3MM Enhanced Glass With Vandal Proof Resistance
· High Light Transmission Clear Glass
· Easy to Use:Plug and Works on Windows/Linux/(Android)
· Perfect Solutions For Use In Public
· VESA Mounting and Rear Mounting
· Elo PCAP Open Frame Dimension & Fixation Compatiblity
· 18 Month Warranty
· OEM/ODM& Customized Option: Brightness/Computer Integrated Inside/Etc
· Factory Competitive Price & Fast Delivery
Specification
| General | |
| Model | COT190-IRW03 |
| Series | Water-proof |
| LCD Type | 19" Active matrix TFT-LCD |
| Video Input | VGA, DVI and HDMI |
| OSD controls | Allow on-screen adjustments of Brightness, Contrast Ratio, Auto-adjust, Phase, Clock, H/V Location, Languages, Function, Reset |
| Power Supply | Type: External brick Input (line) voltage: 100-240 VAC, 50-60 Hz Output voltage/current: 12 volts at 4 amps max |
| Mount Interface | 1)VESA 75mm and 100mm 2)Mount bracket, horizontal or vertical |
| LCD Specification | |
| Active Area(mm) | 376.320(H)×301.060(V) |
| Resolution | 1280×1024@75Hz |
| Dot Pitch(mm) | 0.294×0.294 |
| Nominal Input Voltage VDD | +5.0V(Typ) |
| Viewing angle (v/h) | 80°/85° |
| Contrast | 1000:1 |
| Luminance(cd/m2) | 380 |
| Response Time(Rising) | 3.6ms/1.4ms |
| Support Color | 16.7M colors |
| Backlight MTBF(hr) | 30000 |
| Touchscreen Specification | |
| Type | Cjtouch Projected IR touch screen |
| Multi touch2 | 2 points touch |
| Touch Life Cycle | 10 millions |
| Touch Response time | 8ms |
| Touch System Interface | USB interface |
| Power consumption | +5V@80mA |
| External AC Power Adapter | |
| Output | DC 12V /4A |
| Input | 100-240 VAC, 50-60 Hz |
| MTBF | 50000 hr at 25°C |
| Environment | |
| Operating Temp. | 0~50°C |
| Storage Temp. | -20~60°C |
| Operating RH: | 20%~80% |
| Storage RH: | 10%~90% |
Techinical Drawings



Production workshop

Product Applications

About the Supplier
This supplier has been audited by BV. Verify the report on the official BV website with ID "MIC-ASR2121596". Items marked "" are certified.
Company Profile
Dongguan CJTouch Electronic Co., Ltd. is a leading provider of Touchscreen, Touchmonitor and All-in-one computers. With advanced, cost-effective touch solutions, CJTouch believes in engaging with customers while providing customized services.
Experience:
Established in 2006 and headquartered in Dongguan, China, CJTouch has proven to be reliable and trustworthy partners to help seamlessly integrate our products into your total solution.
Over 8 years of combined experience in researching and developing touch-enabled screens and monitors.
Two factories with over 200 skilled and qualified employees, including R & D engineers, technical experts and sales representatives.
What We Offer:
Through our consistent and high quality performance, CJTouch has got ISO 9001 certified and has earned CE, FCC, RoHS and other international certifications.
Single & Multi-touch screens (custom sizes available)
Single & Multi-touch monitors (custom sizes and functions available)
All-in-one computers
ODM/OEM services
Technology:
CJTouch has always relied on continuous innovation to stay ahead in touch technology. We are committed to delivering the most cutting-edge solutions in the industry.
Surface Acoustic Wave (SAW) touch technology
Infrared touch technology
Projected Infrared Touch technology
Applications:
We offer an extensive array of services with products being widely used in industries such as finance, gaming, retail, kiosk, healthcare, education, etc.
About Our Factory & Business Background
-
Business Type
- Manufacturer/Factory & Trading Company
- Address
- 5th Floor, Building 6, Anjia Industrial Park, Wulian, Fenggang Town, Dongguan, Guangdong, China
-
Plant Area
- 6000 square meters
-
Number of Employees
- 51
-
Registered Capital
- 2,000,000 RMB
-
Terms of Payment
- LC, T/T, PayPal, Western Union
-
International Commercial Terms(Incoterms)
- FOB, EXW
-
Average Lead Time
- Peak Season Lead Time, within 15 workdays, Off Season Lead Time, within 15 workdays
-
Nearest Port
- Shenzhen Port
Our Production Capability & Technical Expertise
-
Main Products
- Touch Screen, Touch Monitor, All in one PC
-
Production Machines
- Bounding Facility, Deaeration Facility, Photocuring Facility
-
ODM Service Available
- Yes
-
OEM Service Available
- Yes
-
R&D Engineers
- 2 people
Our Industry Experience & Global Business Record
-
Year of Establishment
- 2011-03-24
- Export Year
- 2011-02-02
-
Main Markets
- North America, South America, Europe, Southeast Asia/ Mideast, Africa, East Asia(Japan/ South Korea), Australia
-
Number of Foreign Trading Staff
- 12
-
Overseas Agent/Branch
- No
Our Certifications, Standards & Industry Recognition
-
Product Certification
- CE
FAQ
- Is this monitor suitable for outdoor use?
- Yes, it features an IP65 waterproof sealed surface and 3mm enhanced glass for vandal resistance, making it ideal for outdoor and public environments.
- What interfaces are supported?
- The monitor supports VGA, DVI, and HDMI video inputs, along with a USB interface for the touch screen.
- Can the brightness be customized?
- Yes, OEM/ODM services are available, including customization of brightness and integrated computer options.
- What is the warranty period?
- We provide an 18-month warranty for this product.
- Does it support multiple operating systems?
- Yes, it is plug-and-play compatible with Windows, Linux, and Android systems.
- What are the lead times for delivery?
- The average lead time is within 15 workdays for both peak and off-peak seasons.
- Is the touch screen multi-touch capable?
- Yes, it supports 2-point touch with a Cjtouch projected IR touch screen technology.
- What are the power requirements?
- It requires an external power adapter with input voltage of 100-240 VAC and output of 12V/4A.
Send your message to this supplier
People who viewed this also viewed
-
US$547.00-576.00 / Piece
-
US$453.00 / Box
-
US$415.00-425.00 / Box
-
US$165.00-173.00 / Piece
Find Similar Products By Category
- Supplier Homepage
- Products
- Open frame touch monitor
- IR touch monitor
- 19"Open Frame Touch Monitor with IR Touch Screen Waterproof
Related Categories
Hot Searches
- LCD Monitor Factories
- LCD Monitor 7
- 9 LCD Monitor Factories
- 8 LCD Monitor Factories
- Lcd Monitor Of Touch
- Touch Lcd Display Monitor
- Touch Panel Lcd Monitor
- Tft Lcd Touch Monitor
- Digital Lcd Touch Screen Monitor
- 19"Open Frame Monitor Bulkbuy