|
Still deciding? Get samples of $ !
Order Sample
|
| Customization: | Available |
|---|---|
| Screen Size: | ≥28" |
| Application: | Indoor, Computer, Advertising, Outdoor, Surveillance, Big-Screen Project, Taxi, Graphic Design, POS |
| Shipping Cost: | Contact the supplier about freight and estimated delivery time. |
|---|
| Payment Methods: |
|
|---|---|
| Support payments in USD |
| Secure payments: | Every payment you make on Made-in-China.com is protected by the platform. |
|---|
| Refund policy: | Claim a refund if your order doesn't ship, is missing, or arrives with product issues. |
|---|
Suppliers with verified business licenses
Audited by an independent third-party inspection agency
18.5 Inch Open Frame Display Multi-Touch Screen LCD Monitor
| General Specifications | |
| Model |
COT185-CSK03
|
| Series | Metal-cased Open frame and No front frame |
| LCD Type | 18.5" a-Si TFT-LCD |
| Video Input | VGA, DVI and HD- MI |
| OSD controls | Brightness, Contrast Ratio, Auto-adjust, Phase, Clock, H/V Location, Languages, Function, Reset |
| Power Supply | Type: External brick |
| Input (line) voltage: 100-240 VAC, 50-60 Hz | |
| Output voltage/current: 24 volts at 10 amps max | |
| Mount Interface | 1)VESA 75mm and 100mm |
| 2)Mount bracket, horizontal or vertical (Kiosk Mounting) | |
| Touchscreen Specification | |
| Type | CJTouch PCAP touch screen with 3mm Vandal Proof Glass |
| Multi touch | 2/4/6/10 points touch |
| Touch Life Cycle | 50 millions |
| Touch Response time | 7ms |
| Touch System Interface | USB interface |
| Power consumption | +5V@80mA |
| External AC Power Adapter | |
| Output | DC 24V /10A |
| Input | 100-240 VAC, 50-60 Hz |
| MTBF | 50000 hr at 25°C |
| Environment | |
| Operating Temp. | -10~55°C |
| Storage Temp. | -20~60°C |
| Operating RH: | 20%~80% |
| Storage RH: | 10%~90% |
Technical Drawing:
Components
USB Cable 120cm*1 Pcs,
VGA Cable 180cm*1 Pcs,
Power Cord with Switching Adapter *1 Pcs,

| Optional customized items | Selected items |
| Color | Front panel, Touch screen, Back cover |
| LCD | Industrial LCD screen, LCD screen resolution |
| LCD brightness | 250~1000 cd/m2 |
| LCD brightness control mode | OSD, Light sensor, knob, Serial port control, DDC/CI protocol |
| Touch screen surface technology | AG(Anti-Glare glass), AR(Anti-Reflection Glass), AF(Anti-Fingerprint Glass) |
| Touch screen color or logo | White, silver, add customer logo |
| Touch interface | USB A, USB B, Serial port protocol |
| Driver board function | Add customer logo |
| Power input voltage and style | 12v, 9-36v, Aviation plug, Phoenix terminal, Molex connector |
| Speaker | built-in 1~5W Speaker |
| Video input interface | VGA , DVI , HDMI , DP , BNC |
| Camera | 2 megapixel - 10 megapixel |

Our Factory
What We Offer:
Through our consistent and high quality performance, CJTouch has got ISO 9001 certified and has earned CE, UL, FCC, RoHS and other international certifications.
Single & Multi-touch screens (custom sizes available)
Single & Multi-touch monitors (custom sizes and functions available)
All-in-one computers
ODM/OEM services
Gaming / casino / ATM Kiosk / Hotle / KTV / TV
Industrial / Public inquiry / Coffee / Bar
Entertainment / Hospital / Restaruant / Advertising
Transport and Ticketing / Banking
Hospitality / Meeting / Teaching
Customizsed Solutions