Cjtouch 15.6"Projected Capacitive Touch Screen Tablet All in One PC Waterproof
Contact Supplier
Product Highlights
- IP68 Waterproof & Vandal Proof: Features IP68 sealed surface and 3mm enhanced glass for extreme durability.
- 10-Point Multi-Touch: Supports 10 simultaneous touch points with 8ms response time for precision.
- 15.6 Inch Full HD Display: 1920x1080 resolution with 300 cd/m2 brightness and 16:9 aspect ratio.
- OEM/ODM Customization: Customizable brightness and integrated computer options available.
- 18 Month Warranty: Comprehensive 18-month warranty coverage for mechanical defects.
- Versatile OS Support: Plug and play compatibility with Windows, Linux, and Android systems.
- Flexible Mounting Options: Supports VESA 75mm/100mm and rear mounting for horizontal or vertical use.
- Fast Delivery: Average lead time within 15 working days for both peak and off-season.
Product Attributes
- Customization
- Available
- Screen Size
- 15.6"
- Application
- Indoor, Advertising, Outdoor
- Model NO.
- CCT156-CFK-RK3188
- Aspect ratio
- 16:9
- Feature
- Touch Display
- Optimum Resolution
- 1920x1080
- Type
- TFT
- Widescreen
- Widescreen
- Response Time
- 8ms
- 3D
- Not 3D
- Interface Type
- HDMI
- Certifications
- Ce,FCC
- Interface
- USB
- Touch Point
- 10 Touch Points
- Color
- Black Frame
- Monitor Port
- VGA,HDMI
- Brightness
- 280(CD/M2)
- Resulution
- 1920*1080
- Contrast
- 800:1
- Viewing Angle (V/H)
- 85°/85°
- Response Time(Rising)
- 5ms
- Transport Package
- One Unit in One Carton
- Specification
- total 8kg for one unit touch monitor
- Trademark
- Thinktouch
- Origin
- China(Mainland)
- HS Code
- 8528591090
- Production Capacity
- 200units/Week
Product Images of Cjtouch 15.6"Projected Capacitive Touch Screen Tablet All in One PC Waterproof
Find Similar Products
Product Description
15.6 inch Frameless Flat Screen ALL IN One PC
Projected Capacitive Touch Screens,10points Touch,Water proof & Vandal proof


Advantage of our all in one PC:
· Industrial Desgin With Excellent Durablity
· PCAP Technology Multi Touch 5 Touch Points OR 10 Touch Points
· IP68 Touch Screen Surface Water-Proof Sealled
· 3MM Enhanced Glass With Vandal Proof Resistance
· High Light Transmission Clear Glass
· Easy to Use:Plug and Works on Windows/Linux/(Android)
· Perfect Solutions For Use In Public
· VESA Mounting and Rear Mounting
· Elo PCAP Open Frame Dimension & Fixation Compatiblity
· 18 Month Warranty
· OEM/ODM& Customized Option: Brightness/Computer Integrated Inside/Etc
· Factory Competitive Price & Fast Delivery
Specification
| Android board | |
| CPU | Rockchip RK3188 Quad Core Cortex A9 Quad Core GPU Mail-400@533MHz |
| Display input | VGA HDMI LVDS |
| RAM | DDR3 ,2G |
| Memory | 8G |
| Internet | RJ45 Ethernet,WiFi Bluetooth |
| interface | 1*LVDS,1*HDMI,3*USB HOST,1*USB OTG,2*RS232,4*IO,1*I2C,TF card |
| Power Supply | Type: External brick Input (line) voltage: 100-240 VAC, 50-60 Hz Output voltage/current: 12 volts at 4 amps max |
| Mount Interface | 1)VESA 75mm and 100mm 2)Mount bracket, horizontal or vertical |
| LCD Specification | |
| Active Area(mm) | 344.16 (H) x 193.59 (V) |
| Resolution | 1920 x1080@75Hz |
| Dot Pitch(mm) | 0.17925 (H) x 0.17925 (V) |
| Nominal Input Voltage VDD | +3.3(Typ) |
| Viewing angle (v/h) | 70°/60°(CR>10) |
| Contrast | 400:1 |
| Luminance(cd/m2) | 300 |
| Response Time(Rising) | 8MS/16MS |
| Support Color | |
| Backlight MTBF(hr) | 15000(Min) |
| Touchscreen Specification | |
| Type | Cjtouch Projected Capacitive touch screen |
| Multi touch | 10points touch |
| Touch Life Cycle | 10 millions |
| Touch Response time | 8ms |
| Touch System Interface | USB interface |
| Power consumption | +5V@80mA |
| External AC Power Adapter | 16.2M colors |
| Output | DC 12V /4A |
| Input | |
| MTBF | 50000 hr at 25°C |
| Environment | |
| Operating Temp. | 0~50°C |
| Storage Temp. | -20~60°C |
| Operating RH: | 20%~80% |
| Storage RH: | 10%~90% |
Techinical Drawings
Will offer you when order confirm.
Production workshop

Product Applications

About the Supplier
This supplier has been audited by BV. Verify the report on the official BV website with ID "MIC-ASR2121596". Items marked "" are certified.
Company Profile
Dongguan CJTouch Electronic Co., Ltd. is a leading provider of Touchscreen, Touchmonitor and All-in-one computers. With advanced, cost-effective touch solutions, CJTouch believes in engaging with customers while providing customized services.
Experience:
Established in 2006 and headquartered in Dongguan, China, CJTouch has proven to be reliable and trustworthy partners to help seamlessly integrate our products into your total solution.
Over 8 years of combined experience in researching and developing touch-enabled screens and monitors.
Two factories with over 200 skilled and qualified employees, including R & D engineers, technical experts and sales representatives.
What We Offer:
Through our consistent and high quality performance, CJTouch has got ISO 9001 certified and has earned CE, FCC, RoHS and other international certifications.
Single & Multi-touch screens (custom sizes available)
Single & Multi-touch monitors (custom sizes and functions available)
All-in-one computers
ODM/OEM services
Technology:
CJTouch has always relied on continuous innovation to stay ahead in touch technology. We are committed to delivering the most cutting-edge solutions in the industry.
Surface Acoustic Wave (SAW) touch technology
Infrared touch technology
Projected Infrared Touch technology
Applications:
We offer an extensive array of services with products being widely used in industries such as finance, gaming, retail, kiosk, healthcare, education, etc.
About Our Factory & Business Background
-
Business Type
- Manufacturer/Factory & Trading Company
- Address
- 5th Floor, Building 6, Anjia Industrial Park, Wulian, Fenggang Town, Dongguan, Guangdong, China
-
Plant Area
- 6000 square meters
-
Number of Employees
- 51
-
Registered Capital
- 2,000,000 RMB
-
Terms of Payment
- LC, T/T, PayPal, Western Union
-
International Commercial Terms(Incoterms)
- FOB, EXW
-
Average Lead Time
- Peak Season Lead Time, within 15 workdays, Off Season Lead Time, within 15 workdays
-
Nearest Port
- Shenzhen Port
Our Production Capability & Technical Expertise
-
Main Products
- Touch Screen, Touch Monitor, All in one PC
-
Production Machines
- Bounding Facility, Deaeration Facility, Photocuring Facility
-
ODM Service Available
- Yes
-
OEM Service Available
- Yes
-
R&D Engineers
- 2 people
Our Industry Experience & Global Business Record
-
Year of Establishment
- 2011-03-24
- Export Year
- 2011-02-02
-
Main Markets
- North America, South America, Europe, Southeast Asia/ Mideast, Africa, East Asia(Japan/ South Korea), Australia
-
Number of Foreign Trading Staff
- 12
-
Overseas Agent/Branch
- No
Our Certifications, Standards & Industry Recognition
-
Product Certification
- CE
FAQ
- What is the touch technology used?
- It uses Cjtouch Projected Capacitive technology supporting 10-point multi-touch.
- Is the screen waterproof?
- Yes, the screen surface is IP68 sealed and water-proof.
- Can I customize the product?
- Yes, we offer OEM/ODM services with customizable brightness and integrated computer options.
- What operating systems are supported?
- The device works seamlessly with Windows, Linux, and Android.
- What is the warranty period?
- We provide an 18-month warranty for this all-in-one PC.
- How long does delivery take?
- The average lead time is within 15 working days regardless of the season.
- What are the mounting options?
- It supports VESA 75mm and 100mm standards, as well as horizontal or vertical rear mounting.
Send your message to this supplier
People who viewed this also viewed
-
US$547.00-576.00 / Piece
-
US$453.00 / Box
-
US$415.00-425.00 / Box
-
US$165.00-173.00 / Piece
Find Similar Products By Category
- Supplier Homepage
- Products
- All in one pc
- Cjtouch 15.6"Projected Capacitive Touch Screen Tablet All in One PC Waterproof
Related Categories
Hot Searches
- LCD Monitor Factories
- Pc Monitor Factories
- LCD Monitor 7
- 9 LCD Monitor Factories
- Lcd Monitor Of Touch
- Touch Lcd Display Monitor
- Touch Panel Lcd Monitor
- Tft Lcd Touch Monitor
- Industrial Capacitive Touch Lcd Monitor
- Projected Capacitive Touch PC Bulkbuy