Cjtouch 60" Vandalproof Infrared IR Touch Screen Tempered Glass Wide Screen
Contact Supplier
Product Highlights
- Vandal Proof Design: Features 4mm tempered glass for high durability and anti-vandal protection.
- Multi-Touch Support: Supports 2, 4, 6, or 10 touch points for versatile interaction.
- Wide OS Compatibility: Compatible with Windows XP/7/8/10, Linux, and Android operating systems.
- High Accuracy: Position accuracy of 1mm with 4096x4096 resolution for precise input.
- Fast Response Time: Touch and drawing response time of 6ms with 120 dot/sec cursor speed.
- Anti-Sun Performance: Perfect anti-sun design suitable for direct sunlight and outdoor use.
- IP64 Water Resistance: Standard IP64 seal ability with customizable IP65 waterproof option.
- Plug and Play Driver: Easy installation with plug and play driver support.
Product Attributes
- Customization
- Available
- Screen Size
- 60"
- Aspect Ratio
- 16:9
- Model NO.
- CIP600AP-4K-DNA2
- Application
- Financial Services System
- Screen Type
- Infrared
- Resistive Touch Screen Type
- Digital
- Customized
- Non-Customized
- Certifications
- Ce,FCC
- Interface
- USB
- Touch Point
- 2.4.6.10 Touch Points
- Glass
- 4mm Tempered Glass
- Driver
- Plug and Play
- Type
- Vandal Proof
- Color
- Black Frame
- Transport Package
- 1piece in One Carton/3PCS in One Carton
- Specification
- total 40 kg for one piece touch screen
- Trademark
- Thinktouch
- Origin
- China(Mainland)
- HS Code
- 8471609000
- Production Capacity
- 500PCS/Week
Product Images of Cjtouch 60" Vandalproof Infrared IR Touch Screen Tempered Glass Wide Screen
Find Similar Products
Product Description
60"IR touch screen Multi Touch Screen with 4mm Vandal Proof Glass 2/4/6/10 Touch Points Windows/Linux/Andriod 


Advantages of our Infrared IR Touch Frame:
High Reliablity IR Touch Frames Series
Multi-touch 2-4-6-10 points
High Compatibility of hardware & Software
Support Operation System Xp/Win7/Win8/Win10/Linux/Android
Perfect Anti-Sun IR Touch Screen Series
Specification
| MECHANICAL | |
| P/N | CIP Slim series(32"-98") |
| Overlay Thickness | 14.6 mm |
| Overlay Frame Width | 19.1 mm |
| Housing | Aluminum frame |
| TOUCH CHARACTERISTICS | |
| Input Method | Finger or touch pen |
| Touch Points | NA2= 2 Touch Points,NA4= 4 Touch Points, NA6=6 Touch Points |
| Touch Activation Force | Non Minimum activation force |
| Position Accuracy | 1mm |
| Resolution | 4096(W)×4096(D) |
| Response Time | Touch: 6ms |
| Drawing : 6ms | |
| Cursor Speed | 120 dot/sec |
| Glass | 4mm glass Transparency : 92% |
| Object Touch Size | ≥ Ø5mm |
| Touch Intensity | Over 60 millions single touch |
| ELECTRICAL | |
| Operating Voltage | DC 4.5V ~ DC 5.5V |
| Power | 1.0W (100mA at DC 5V) |
| Anti-Static Discharge (Standard :B) | Touch Discharge,Grade 2:Lab Vol 4KV |
| Air Discharge,Grade 3:Lab Vol 8KV | |
| ENVIRONMENT | |
| Temperature | operating:-10 °C ~ 60 °C |
| storage:-30°C ~ 70 °C | |
| Humidity | operating:20% ~85% |
| storage:0%~95% | |
| Relative Humidity | 40 °C,90% RH |
| Anti - glare Test | Incandescent lamp (220V,100W) , |
| operating distance over 350mm | |
| Altitude | 3,000m |
| Interface | USB2.0 full speed |
| Seal Ability | IP64 Anti-Spill (Customizable to IP65 Waterproof) |
| Working Environment | Directly Under sunlight ,indoor and outdoor |
| Application of Display | Touch Screen Monitor/Touch Display/Touch LCD/ Touch Kiosks |
| Software(Firmware) | |
| Operate system | Windows 7,Windows 8,Windows 10, Andriod,Linux |
| Calibration tool | Precalibrated & Software can be download in CJTouch Website |
| VID | 1FF7 |
| PID | 0 013 |
Techinical Drawings
Production workshop

Product Applications
About the Supplier
This supplier has been audited by BV. Verify the report on the official BV website with ID "MIC-ASR2121596". Items marked "" are certified.
Company Profile
Dongguan CJTouch Electronic Co., Ltd. is a leading provider of Touchscreen, Touchmonitor and All-in-one computers. With advanced, cost-effective touch solutions, CJTouch believes in engaging with customers while providing customized services.
Experience:
Established in 2006 and headquartered in Dongguan, China, CJTouch has proven to be reliable and trustworthy partners to help seamlessly integrate our products into your total solution.
Over 8 years of combined experience in researching and developing touch-enabled screens and monitors.
Two factories with over 200 skilled and qualified employees, including R & D engineers, technical experts and sales representatives.
What We Offer:
Through our consistent and high quality performance, CJTouch has got ISO 9001 certified and has earned CE, FCC, RoHS and other international certifications.
Single & Multi-touch screens (custom sizes available)
Single & Multi-touch monitors (custom sizes and functions available)
All-in-one computers
ODM/OEM services
Technology:
CJTouch has always relied on continuous innovation to stay ahead in touch technology. We are committed to delivering the most cutting-edge solutions in the industry.
Surface Acoustic Wave (SAW) touch technology
Infrared touch technology
Projected Infrared Touch technology
Applications:
We offer an extensive array of services with products being widely used in industries such as finance, gaming, retail, kiosk, healthcare, education, etc.
About Our Factory & Business Background
-
Business Type
- Manufacturer/Factory & Trading Company
- Address
- 5th Floor, Building 6, Anjia Industrial Park, Wulian, Fenggang Town, Dongguan, Guangdong, China
-
Plant Area
- 6000 square meters
-
Number of Employees
- 51
-
Registered Capital
- 2,000,000 RMB
-
Terms of Payment
- LC, T/T, PayPal, Western Union
-
International Commercial Terms(Incoterms)
- FOB, EXW
-
Average Lead Time
- Peak Season Lead Time, within 15 workdays, Off Season Lead Time, within 15 workdays
-
Nearest Port
- Shenzhen Port
Our Production Capability & Technical Expertise
-
Main Products
- Touch Screen, Touch Monitor, All in one PC
-
Production Machines
- Bounding Facility, Deaeration Facility, Photocuring Facility
-
ODM Service Available
- Yes
-
OEM Service Available
- Yes
-
R&D Engineers
- 2 people
Our Industry Experience & Global Business Record
-
Year of Establishment
- 2011-03-24
- Export Year
- 2011-02-02
-
Main Markets
- North America, South America, Europe, Southeast Asia/ Mideast, Africa, East Asia(Japan/ South Korea), Australia
-
Number of Foreign Trading Staff
- 12
-
Overseas Agent/Branch
- No
Our Certifications, Standards & Industry Recognition
-
Product Certification
- CE
FAQ
- What is the screen size and aspect ratio?
- The screen size is 60 inches with a 16:9 aspect ratio.
- Is the touch screen customizable?
- No, this product is non-customized. However, the anti-spill seal can be customized to IP65.
- What touch points are available?
- The screen supports 2, 4, 6, or 10 touch points depending on the model configuration.
- Which operating systems are supported?
- It supports Windows XP, Windows 7, Windows 8, Windows 10, Linux, and Android.
- What is the response time of the touch screen?
- The touch and drawing response time is 6ms.
- Is the screen suitable for outdoor use?
- Yes, it features perfect anti-sun performance and can be used directly under sunlight.
- What is the glass thickness and material?
- It uses 4mm tempered glass for high durability.
- What is the warranty period?
- The product includes a lifetime warranty coverage for mechanical defects.
Send your message to this supplier
People who viewed this also viewed
-
US$64.00-110.00 / Piece
-
US$21.00-23.00 / Piece
-
US$250.00-280.00 / Piece
-
US$56.00-63.00 / Piece
-
US$37.00-43.00 / Piece
-
US$25.00-28.00 / Piece
Find Similar Products By Category
- Supplier Homepage
- Products
- Touch screen
- IR touch screen
- Cjtouch 60" Vandalproof Infrared IR Touch Screen Tempered Glass Wide Screen
Related Categories
Hot Searches
- Touch Screen Panel Factories
- Touch Screen Factories
- Touch Screen System Factories
- Touch Screen Technology
- Electric Touch Screen
- Custom Touch Screen
- Touch Screen Video
- Frame Touch Screen
- Software Touch Screen
- 60"Vandalproof Touch Screen Bulkbuy