Open Frame Dust-Proof LED Display with Saw Touch Screen
|
Still deciding? Get samples of $ !
Request Sample
|
| Customization: | Available |
|---|---|
| Screen Size: | 17'' |
| Application: | Indoor, Computer, Advertising, Surveillance, Taxi |
Suppliers with verified business licenses
Audited by an independent third-party inspection agency
Find Similar Products
Basic Info.
- Model NO.
- COT170E-AWF02
- Aspect ratio
- 5:4
- Feature
- Touch Display
- Optimum Resolution
- 1280x1024
- Type
- TFT
- Widescreen
- Not Widescreen
- Response Time
- 5ms
- 3D
- Not 3D
- Interface Type
- VGA, DVI
- Touch Points
- 1 Touch Point
- Brightness
- 250 CD/M2
- Viewing Angle
- 85/85/80/80
- Installation
- Vesa & Mount Bracket
- Warranty Period
- 12 Months
- Transport Package
- EPE Packing + Carton
- Specification
- 17inch touch monitor
- Trademark
- CJTouch
- Origin
- China
- HS Code
- 852859109
- Production Capacity
- 300 Units Touch Monitors / Week
Product Description
Open Frame Dust-Proof LED Display with Saw Touch Screen
SAW Touch screen dust-proof touch monitor 1 touch point 1280*1024 250cd vga/dvi / usb /rs232 plug 



Product Specification
Advantage of SAW touch monitor:
· Industrial Desgin With Excellent Durablity
· SAW Technology 1 Touch Point
· High Light Transmission Clear Glass
· Easy to Use:Plug and Works on Windows/Linux/(Android)
· Perfect Solutions For Use In Public
· VESA Mounting and Rear Mounting
· 12 Months Warranty
· OEM/ODM& Customized Option: Brightness/Computer Integrated Inside, etc
· Factory Competitive Price & Fast Delivery
| General Information | |
| Model | COT170E-AWF02 |
| Series | Dust-proof and compact |
| LCD Type | 17'' a-Si TFT-LCD |
| Video Input | VGA, DVI |
| OSD controls | Allow on-screen adjustments of Brightness, Contrast Ratio, Auto-adjust, Phase, Clock, H/V Location, Languages, Function, Reset |
| Power Supply | Type: External brick Input (line) voltage: 100-240 VAC, 50-60 Hz Output voltage/current: 12 volts at 4 amps max |
| Mount Interface | 1)VESA 75mm and 100mm 2)Mount bracket, horizontal or vertical |
| LCD Specification | |
| Active Area(mm) | 337.920(H)×270.336(V) |
| Resolution | 1280×1024@60Hz |
| Pixel Pitch(mm) | 0.264×0.264 |
| Nominal Input Voltage VDD | +5.0V(Typ) |
| Viewing angle (v/h) | 85°/85°/80°/80° |
| Contrast | 1000:1 |
| Luminance(cd/m2) | 250 |
| Response Time(Rising/Falling) | 3.8/1.2 (Typ.)(Tr/Td) ms |
| Support Color | 16.7M colors |
| Backlight MTBF(hr) | 30000 |
| Touchscreen Specification | |
| Type | CJTouch surface acoustic wave ( SAW) touch screen |
| Touch Point | 1 touch point |
| Light Transmission | 92% |
| Touch Life Cycle | 50 millions |
| Touch Response time | 8ms |
| Touch System Interface | USB interface / RS232 |
| Power consumption | +5V@80mA |
| External AC Power Adapter | |
| Output | DC 12V /4A |
| Input | 100-240 VAC, 50-60 Hz |
| MTBF | 50000 hr at 25°C |
| Environment | |
| Operating Temp. | 0~50°C |
| Storage Temp. | -20~60°C |
| Operating RH: | 20%~80% |
| Storage RH: | 10%~90% |
Warranty & Components
1 Year Free Warranty for Touch Monitor and all components.
USB Cable 120cm *1 Pcs,
VGA Cable 180cm *1 Pcs,
Power Cord with Switching Adapter *1 Pcs,
Bracket*2 Pcs
RS232 Cable & DVI Cable Sold Separately
Product Drawing
Product Application
Our Touch Monitors are widely used in so many field, including transportation, entertainment, education, finance, industrial control, self service kiosk, etc.
Packaging & Shipping
1. Packing: 1pc touch monitor /carton or 2pcs touch monitors /carton, EPE inside
2. Shipping : Sample or small orders shipping by Fedex, UPS, DHL, TNT Door to Door, bulk orders by sea 
About us
Dongguan CJTouch Electronic Co., Ltd. is a leading provider of Touchscreens, Touch monitors and All-in-one computers. With advanced, cost-effective touch solutions,CJTouch believes in engaging with customers while providing customized services.
Experience:
Established in 2006 and headquartered in Dongguan, China, CJTouch has proven to be reliable and trustworthy partners to help seamlessly integrate our products into your total solution.
Over 10 years of combined experience in researching and developing touch-enabled screens and monitors.
Two factories with over 200 skilled and qualified employees, including R & D engineers, technical experts and sales representatives.
What We Offer:
Through our consistent and high quality performance, CJTouch has got ISO 9001 certified and has earned CE, UL, FCC, RoHS and other international certifications.
Single & Multi-touch screens (custom sizes available)
Single & Multi-touch monitors (custom sizes and functions available)
All-in-one computers
ODM/OEM services
Technology:
CJTouch has always relied on continuous innovation to stay ahead in touch technology. We are committed to delivering the most cutting-edge solutions in the industry.
Surface Acoustic Wave (SAW) touch technology
Infrared touch technology
Projected Capacitive Touch technology
Applications:
We offer an extensive array of services with products being widely used in industries such as finance, gaming, retail, kiosk, health care, education, etc.
1. Production Line
Open Frame Touch Monitor
All-in-one Touch PC
2. Our factory
3. CJtouch families and Clients
4. Certifications 
If you are interested in Open Frame Dust-Proof LED Display with Saw Touch Screen, pls contact us.
Send your message to this supplier
People who viewed this also viewed
Product Groups
Find Similar Products By Category
- Supplier Homepage
- Products
- Open frame touch monitor
- SAW touch monitor
- Open Frame Dust-Proof LED Display with Saw Touch Screen