New 1920X1080p FHD Monitor USB Input Industrial 21.5 Inch Infrared Touch Display for Business
Product Details
| Customization: | Available |
|---|---|
| Screen Size: | 21.5 Inch |
| Application: | Indoor, Advertising, Kiosk,POS,Industrial |
Shipping
| Shipping Cost: | Contact the supplier about freight and estimated delivery time. |
|---|
Payment Guarantee
| Payment Methods: |
|
|---|---|
| Support payments in USD |
| Secure payments: | Every payment you make on Made-in-China.com is protected by the platform. |
|---|
| Refund policy: | Claim a refund if your order doesn't ship, is missing, or arrives with product issues. |
|---|
Secured Trading Service
Diamond Member Since 2018
Suppliers with verified business licenses
Audited by an independent third-party inspection agency
Year of Establishment
2011-03-24
Number of Employees
51
Find Similar Products
Basic Info.
- Model NO.
- COT215-IPK03
- Aspect ratio
- 16:9
- Feature
- Touch Display
- Optimum Resolution
- 1920x1080
- Type
- TFT
- Widescreen
- Widescreen
- Interface Type
- VGA
- Touch System Interface
- USB
- Resolution
- 1920X1080
- Cover Glass
- 3mm Tempered Glass
- Backlight Mtbf(Hr)
- 30000
- Operate System
- Windows 7,Windows 8,Windows 10, Andriod,Linux
- Input Method
- Finger
- Video Input
- VGA DVI and HDMI
- Contrast
- 1000:1
- Transport Package
- Carton+EPE Packing
- Specification
- Tempered glass
- Trademark
- CJTOUCH
- Origin
- Dongguan China
- HS Code
- 8528591090
- Production Capacity
- 300unit/Week
Packaging & Delivery
- Package Size
- 59.00cm * 17.00cm * 38.00cm
- Package Gross Weight
- 8.000kg
Product Description
New 1920x1080p FHD USB Input Industrial 21.5 Inch Infrared Touch Display for Business
1 year Free warranty
Drawing :
Specifications:
Produce line:

Certificates :
Customer Photos:

Application :
Who we are ?
Dongguan CJTouch Electronic Co., Ltd. is a leading provider of Touchscreen, Touch monitor and All-in-one computers. With advanced, cost-effective touch solutions, CJTouch believes in engaging with customers while providing customized services.
Experience:
Established in 2006 and headquartered in Dongguan, China, CJTouch has proven to be reliable and trustworthy partners to help seamlessly integrate our products into your total solution.
Over 10 years of combined experience in researching and developing touch-enabled screens and monitors.
Two factories with over 200 skilled and qualified employees, including R & D engineers, technical experts and sales representatives.
What We Offer:
Through our consistent and high quality performance, CJTouch has got ISO 9001 certified and has earned CE, UL, FCC, RoHS and other international certifications.
Single & Multi-touch screens (custom sizes available)
Single & Multi-touch monitors (custom sizes and functions available)
All-in-one computers
ODM/OEM services
Technology:
CJTouch has always relied on continuous innovation to stay ahead in touch technology. We are committed to delivering the most cutting-edge solutions in the industry.
Surface Acoustic Wave (SAW) touch technology
Infrared touch technology
Projected Infrared Touch technology
Applications:
We offer an extensive array of services with products being widely used in industries such as finance, gaming, retail, kiosk, health care, education, etc.
Our office :
Other products what we can offer :
1 year Free warranty
Advantage of our Infrared touch screen monitor:
-
Size: 10.4''-65''
- 2-6 touch points are available for IR touch technology
- USB touch Interface, plug and play
- With 3mm tempered glass and aluminium frame, dustproof & vandal-proof
- Mount Interface: VESA 75*75/100*100, mounting brackets or desktop base option for installation
- Sample supported,Custom made workable,Free for 1 year warranty
- Application: Self service kiosk/Advertising Signage/Interactive board/Vending machine/ATM/Education/Medical device/Industrial control ect.
- Operation system: Wins, Li-nux, An-driod
- About after-sales, we will provide the effective technical support for you
- 15 years' experienced manufacturer of touch screens/touch monitors/PC

Drawing :
Specifications:
| General | |
| Model | COT215-IPK03 |
| Series | Dust-proof and Compact |
| Monitor Dimensions | Width: 528mm Height: 318mm Depth:56mm |
| LCD Type | 21.5"SXGA Color TFT-LCD |
| Video Input | VGA DVI And HDMI |
| Mount Interface | 1)VESA 75mm and 100mm 2)Mount bracket, horizontal or vertical |
| LCD Specification | |
| Active Area(mm) | 476.64(H)×268.11(V) |
| Resolution | 1920x1080@60Hz |
| Dot Pitch(mm) | 0.24825×0.24825 |
| Nominal Input Voltage VDD | +5.0V(Typ) |
| Viewing angle (v/h) | 89°/89° |
| Contrast | 1000:1 |
| Luminance(cd/m2) | 250 |
| Response Time(Rising/Falling) | 5ms/14ms |
| Support Color | 16.7M colors |
| Backlight MTBF(hr) | 30000 |
| Touchscreen Specification | |
| Type | Cjtouch Infrared(IR)) touch screen |
| Resolution | 4096*4096 |
| Light Transmission | 92% |
| Touch Life Cycle | 50 millions |
| Touch Response time | 8ms |
| Touch System Interface | USB interface |
| Power consumption | +5V@80mA |
| External AC Power Adapter | |
| Output | DC 12V /4A |
| Input | 100-240 VAC, 50-60 Hz |
| MTBF | 50000 hr at 25°C |
| Environment | |
| Operating Temp. | 0~50°C |
| Storage Temp. | -20~60°C |
| Operating RH: | 20%~80% |
| Storage RH: | 10%~90% |
Produce line:



Certificates :
Customer Photos:

Application :
Who we are ?
Dongguan CJTouch Electronic Co., Ltd. is a leading provider of Touchscreen, Touch monitor and All-in-one computers. With advanced, cost-effective touch solutions, CJTouch believes in engaging with customers while providing customized services.
Experience:
Established in 2006 and headquartered in Dongguan, China, CJTouch has proven to be reliable and trustworthy partners to help seamlessly integrate our products into your total solution.
Over 10 years of combined experience in researching and developing touch-enabled screens and monitors.
Two factories with over 200 skilled and qualified employees, including R & D engineers, technical experts and sales representatives.
What We Offer:
Through our consistent and high quality performance, CJTouch has got ISO 9001 certified and has earned CE, UL, FCC, RoHS and other international certifications.
Single & Multi-touch screens (custom sizes available)
Single & Multi-touch monitors (custom sizes and functions available)
All-in-one computers
ODM/OEM services
Technology:
CJTouch has always relied on continuous innovation to stay ahead in touch technology. We are committed to delivering the most cutting-edge solutions in the industry.
Surface Acoustic Wave (SAW) touch technology
Infrared touch technology
Projected Infrared Touch technology
Applications:
We offer an extensive array of services with products being widely used in industries such as finance, gaming, retail, kiosk, health care, education, etc.
Our office :
Other products what we can offer :
Send your message to this supplier
People who viewed this also viewed
Product Groups
Find Similar Products By Category
- Supplier Homepage
- Products
- Open frame touch monitor
- IR touch monitor
- New 1920X1080p FHD Monitor USB Input Industrial 21.5 Inch Infrared Touch Display for Business
Related Categories
Hot Searches
More