|
Still deciding? Get samples of $ !
Order Sample
|
| Customization: | Available |
|---|---|
| Screen Size: | 43 Inch |
| Application: | Indoor, Computer, Advertising, Outdoor, Big-Screen Project, Taxi, Graphic Design, ATM, TV, Signage, Kiosk, Industrial, Whiteboad |
| Shipping Cost: | Contact the supplier about freight and estimated delivery time. |
|---|
| Payment Methods: |
|
|---|---|
| Support payments in USD |
| Secure payments: | Every payment you make on Made-in-China.com is protected by the platform. |
|---|
| Refund policy: | Claim a refund if your order doesn't ship, is missing, or arrives with product issues. |
|---|
Suppliers with verified business licenses
Audited by an independent third-party inspection agency

| Specifications | |
| Model | COT430-CFK03 |
| Series | F-Series Water-proof and Open frame |
| Color | The front panel is black, and the back is the color of galvanized sheet steel |
| Active Display Area | 940.896(W)×529.254(H) mm |
| Diagonal | 43" |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Dimensions | Outline dimension: 1016.5mm x 600.0mm x 68.2mm For other dimensions, please refer to the engineering drawing |
| Native Resolution | 1920(RGB)×1080, FHD, 51PPI |
| Number of Colors | 16.7M, 72% NTSC |
| Touch Technology | PCAP (Projected Capacitive) - up to 10 touches |
| Brightness (typical) | LCD Panel: 400 nits; TouchPro PCAP: 350 nits |
| Response (typical) | 8 (Typ.)(G to G) ms |
| Viewing Angle | 89/89/89/89 (Typ.)(CR≥10) |
| Contrast Ratio | 1200:1 |
| On-Screen Display | Accessible through switches on the unit's tethered OSD Control box. Controls: Menu, Up, Down, Select, Power Settings: Brightness, Contrast, Clock, Phase, H-position, V-position, Auto-Adjust, Aspect Ratio, Sharpness, Color, Temperature, OSD Timeout OSD Language, OSD H-Position, OSD V-Position, Recall Defaults, Video Priority, Information, Touch On Sleep Mode, Touch Through Languages: English, French, Italian, German, Spanish, Simplified Chinese, Traditional Chinese, Japanese Lockouts: OSD, Power |
| Video | Analog VGA on Female DB-15 connector DVI-D digital signal, supporting single link and double link HDMI V1.3 Type A receptacle for HDMI input Input Video Horizontal Sync frequency range: 30 - 82KHz Input Video Vertical Sync (frame rate) frequency range: 50-75Hz |
| Power | Input connector (power): IEC 60320-C14; Input signal specifications (power): 100-240VAC 50/60Hz Power cord length 1.8m (+/- 0.1m) |
| Power Consumption | ON (monitor + power brick): 54.5W SLEEP (monitor + power brick): 2.5W OFF (monitor + power brick): 0.5W |
| Temperature | Operating: 0 °C to 50 °C (32 °F to 122 °F); Storage: -20 °C to 60 °C (-4 °F to 140 °F) |
| Humidity | Operating: 20% to 80%; Storage: 10% to 95% |
| Dust and waterproof grade | Front grade IP65 |
| Impact resistance grade | IK-07 |
| Weight | Unpackaged: 30 kg; Packaged: 45 kg |
| Shipping Dimensions | 1190mm x 200mm x 780mm(Sinlge package: Length x Width x Height) |
| Mounting Options | Four-hole 300x300mm mount for M8 screws |
| Warranty | 1 year standard |
| MTBF | 30,000 hours demonstrated |
| Agency Approvals | FCC, CE |
| What's in the Box | HDMI Cable or VGA Cable optional, Touch USB Cable, Mount Brackets, Screws, Power adapter, Power Cable |


| 7~300inch TouchScreen/Touch Panels/Touch Frame/Touch Glass/Touch Foil Film | ||
| Projected CapacitiveTouch Screen | IR Infrared Touch Panel Screen | SAW TouchScreen Panel |
| 4/5 Wire Resistive Touch Panels | PCAP Nano Touch Foil Touch Film | Resistive Touch Foil/Privacy Film |
| 7~98 inch TouchScreen LCD/LED Monitors | ||
| SAW Touch Monitors | ELO/3M Compatible Touch Monitors | P-cap Touch Monitor Display |
| IR Infrared Touch Display | Resistive Touch Display Monitor | Hight Brightness Monitors |
| Wall Mounted Touch Monitors | Desktop Touch Monitor | Industrial Monitors |
| Indoor Vandalproof Monitors | Outdoor Waterproof Anti Sun Monitor | Custom made Touch Monitors |
| 8~98inch Touch All in one Computer Touch PC | ||
| Openframe/Embedded Touch PC | Wall mounted All in one Touch Computer | Desktop TouchScreen PC |
| 7~98inch Multimedia Interactive KIOSK | ||
| Interactive Multimedial Kiosk | Self Service Terminal | |
| Advertising Signage Displayer | Information/Queuing/Ticket/Ordering Equipment | Vending Machine |
| Touch All in one Computer PC | ATM,Payment or Bank Device | Touch Table,Touch TV |
| Electronic Education Whiteboard | Indoor/Outoor/Industrial/Commercial/Custom | AI/Intelligence Robot kiosk |