Wall Mounted Ultra-Thin 55 Inch 4K Touch Screen Monitor Advertising Display High Color Gamut
Product Details
| Customization: | Available |
|---|---|
| Screen Size: | 55inch |
| Aspect Ratio: | 16:9 |
Secured Trading Service
Diamond Member Since 2018
Suppliers with verified business licenses
Audited by an independent third-party inspection agency
Year of Establishment
2011-03-24
Number of Employees
51
Find Similar Products
Basic Info.
- Model NO.
- CJ-BG55T23
- Application
- Public Information Inquiry System
- Screen Type
- Capacitive
- Resistive Touch Screen Type
- Digital
- Customized
- Non-Customized
- Series
- T23-Series 23mm Ultra-Thin Body
- Image Format
- Supports BMP, JPEG, PNG, GIF, etc
- Resolution
- 3840(RGB)×2160
- Operating System
- Android 11.0
- Audio Forma
- MP3/WMA/AAC etc
- Contrast Ratio
- 1200:1
- Viewing Angle
- 89/89/89/89 (Typ.)(Cr≥10)
- Color Gamut
- 90% NTSC
- Speakers
- 2 X 5W
- Wireless
- WiFi-2.4G + Bluetooth
- Transport Package
- Carton+EPE Packing
- Specification
- LED panel+Metal chassis
- Trademark
- CJTOUCH
- Origin
- Dongguan China
- HS Code
- 8528591090
- Production Capacity
- 300sets/Week
Product Description
Wall Mounted Ultra-Thin 55 Inch 4K Touch Screen Monitor Advertising Display High Color Gamut
More pictures:

Drawing:
Delivery: China Post / Fed Ex / EMS / DHL / UPS
Certificates :

Application :
Customer Photos:
Our office :
Other products what we can offer :
Key Features:
. ntegrated wall-mounted design of aluminum alloy front frame
. Wall-mountable with just 2mm clearance from surface
. High brightness and high color gamut, NTSC up to 90%
. 23mm ultra-thin and ultra-light body
. 10.5mm narrow border, symmetrical quad-edge frame
. AC 100-240V power input
. Android 11 with integrated CMS
| Specifications | |
| Model | CJ-BG55T23 |
| Series | T23-Series 23mm ultra-thin body |
| Color | Black/White |
| Operating System | Android 11.0 |
| CPU | Quad-Core ARM Cortex-A55 |
| GPU | Support OpenGL ES 1.1/2.0/3.2, OpenCL 2.0, Vulkan 1.1 |
| Memory | 4G/8G optional |
| Storage | 32GB/64GB optional |
| I/O Ports | 2x USB (1x USB Host, 1x USB OTG), 1x HDMI, 1x TF card 1x RJ45 LAN port, 1x Headphone output, AC in |
| Wireless | WIFI-2.4G + Bluetooth |
| Speakers | 2 x 5W |
| Active Display Area | 1213.80×680.6(mm) |
| Diagonal | 55" |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Dimensions | Outline dimension: 1234.8mm x 705.6mm x 23.02mm For other dimensions, please refer to the engineering drawing |
| Native Resolution | 3840(RGB)×2160 |
| Color gamut | 90% NTSC |
| Brightness (typical) | LCD Panel: 500 nits |
| Viewing Angle | 89/89/89/89 (Typ.)(CR≥10) |
| Contrast Ratio | 1200:1 |
| Video format | Support RM/RMVB, MKV, TS, FLV, AVI, VOB, MOV, WMV, MP4, etc |
| Audio format | MP3/WMA/AAC etc |
| Image format | Supports BMP, JPEG, PNG, GIF, etc |
| OSD language | Multi language OSD operations in both Chinese and English |
| Power | Input connector (power): IEC 60320-C14; Input signal specifications (power): 100-240VAC 50/60Hz Power cord length 1.8m (+/- 0.1m) |
| Power Consumption | ON (monitor + power brick): ≤120W SLEEP (monitor + power brick):2.8W OFF (monitor + power brick): 0.5W |
| Temperature | Operating: 0 °C to 50 °C (32 °F to 122 °F); Storage: -10 °C to 60 °C (14 °F to 140 °F) |
| Humidity | Operating: 20% to 80%; Storage: 10% to 95% |
| Dust and waterproof grade | Front grade IP60 |
| Mounting Options | Four-hole 400x400mm VESA mount for M8 screws; Support wall mount and floor stand installation |
| Warranty | 1 year standard |
| MTBF | 30,000 hours demonstrated |
| Agency Approvals | CE/FCC/RoHS |

Drawing:
Delivery: China Post / Fed Ex / EMS / DHL / UPS
Certificates :

Application :
Customer Photos:
Our office :
Other products what we can offer :
Send your message to this supplier
People who viewed this also viewed
Product Groups
Find Similar Products By Category
- Supplier Homepage
- Products
- Outdoor advertising machine
- Others Outdoor advertising machine
- Wall Mounted Ultra-Thin 55 Inch 4K Touch Screen Monitor Advertising Display High Color Gamut
Related Categories
Hot Searches
More