8 Inch USB Interface Capacitive Touch Screen for Panel PC
|
Still deciding? Get samples of $ !
Request Sample
|
Product Details
| Customization: | Available |
|---|---|
| Screen Size: | 8" |
| Aspect Ratio: | 4:3 |
Diamond Member Since 2018
Suppliers with verified business licenses
Audited by an independent third-party inspection agency
Year of Establishment
2011-03-24
Number of Employees
51
Find Similar Products
Basic Info.
- Model NO.
- CPI080T00-3F-C00
- Application
- Public Information Inquiry System
- Screen Type
- Capacitive
- Resistive Touch Screen Type
- Digital
- Customized
- Non-Customized
- Certifications
- Ce,FCC
- Interface
- USB
- Touch Point
- 10 Touch Points
- Glass
- 3mm Tempered Glass
- Driver
- Plug and Play
- Type
- Waterproof
- Color
- Black Frame
- Transport Package
- 1piece in One Carton/20PCS in One Carton
- Specification
- total 4kg for one piece touch screen
- Trademark
- Thinktouch
- Origin
- China(Mainland)
- HS Code
- 8471609000
- Production Capacity
- 500PCS/Week
Product Description
8"PCAP Projected Capacitive Touch Multi Touch Screen with Vandal Proof Glass 10 Touch Point Windows/Linux/Andriod 

Advantages of our Projected Capacitive touch panel:
With 3mm/6mm tempered glass Vandal-proof
Multi-touch 10 points
High Compatibility of hardware & Software
Support Operation System Xp/Win7/Win8/Win10/Linux/Android
Fast response
Specification
| Technical specification | |
| Type | Projected touch panel |
| Interface | USB |
| Number of touch point | 10 |
| input voltage | 5V ---- |
| Pressure endurance value | <10g |
| Input | Hand writing or capacitive pen |
| Transmittance | >90% |
| Surface Hardness | ≥6H |
| Usage | The specification is applied to transparent and handwriting input |
| capacitive touch panels | |
| Application | It's applied in ordinary electric equipments and automatic office facilities |
| Cover Lens Specification | |
| Pressure Value | 400 ~500 mPA above 6u |
| Ball Drop Test | 130g±2g, 35cm, No damage after the impact at the central area for once. |
| Hardness | ≥6H Pencil: 6H Pressure: 1N/45. |
| Environment | |
| Working temperature and humidity | -10~+60ºC, 20~85% RH |
| Storage temperature and humidity | -10~+65ºC, 20~85% RH |
| Humidity resistance | 85% RH, 120H |
| Heat resistance | 65ºC, 120H |
| Cold resistance | -10ºC, 120H |
| Thermal shock | -10ºC(0.5hour)-60ºC(0.5hour) by 50 cycles |
| Anti - glare Test | Incandescent lamp (220V,100W) , |
| operating distance over 350mm | |
| Altitude | 3,000m |
| Working Environment | Directly Under sunlight ,indoor and outdoor |
| Software(Firmware) | |
| Scanning | Auto full screen scanning |
| Operate system | Win 7,Win 8,Win10, Andriod,Linux |
| Calibration tool | Precalibrated & Software can be download in CJTouch Website |
| Projected Capacitive (PCAP) Touch Screen panel - SERIES:10.1"-65" | |
Production workshopTechinical Drawings

Product Applications
Certifications
Send your message to this supplier
People who viewed this also viewed
Product Groups
Find Similar Products By Category
- Supplier Homepage
- Products
- Touch screen
- Capacitive touch screen
- 8 Inch USB Interface Capacitive Touch Screen for Panel PC
Related Categories
Hot Searches
More